Rozrywka

Czy istnieje zdrowy olej do głębokiego smażenia?

Chcesz sprawić, żeby twoją restaurację odwiedzało więcej klientów? Postaw na kilka potraw smażonych. Ich niepowtarzalny smak to skuteczny wabik dla miłośników dobrego jedzenia. Jaki olej do smażenia poradzi sobie z przygotowaniem większej ilości porcji?

Smażenie pod lupą dietetyków

Zdrowe trendy żywieniowe z roku zdają się być coraz silniejsze. Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny, przede wszystkim musisz się liczyć z upodobaniami klientów. Trend, w którym znacznie ogranicza się ilość spożywanych tłuszczów okazał się być stabilniejszy, niż krótkie mody kulinarne. Pod szczególną obserwacją stał się olej do smażenia. Dietetycy zgodnie twierdzą, że smażenie w głębokim tłuszczu nie jest zdrowe. Wskazują między innymi na złą jakość olejów, stosowanych w kuchni. Chcąc zminimalizować niekorzystne właściwości potraw z patelni, najlepiej zainwestować w odpowiednie tłuszcze.

Czy istnieje zdrowy tłuszcz do smażenia?

Pod określeniem „zdrowy tłuszcz” zwykle rozumiemy tłuszcze tłoczone na zimno. Dodaje się je do dań niepodgrzewanych. Czy olej do smażenia ma szansę na takie określenie? Warto prześledzić jego skład i to, jak zachowuje się podczas stosowania. Do smażenia głębokiego najczęściej stosuje się frytury. Nowoczesne produkty tego typu mają płynną konsystencję. Dzięki temu wyróżniają się lepszymi właściwościami odżywczymi niż wcześniejsze, utwardzane tłuszcze. W ich składzie jest sporo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Znacznie mniej jest niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych i izomerów trans. O zdrowszym składzie frytur traktuje nawet jedno z rozporządzeń Komisji Europejskiej.

Frytura lepsza niż olej

Olej do smażenia zanurzeniowego to najczęściej opcja do domowej kuchni. Przygotowując dużą ilość potraw smażonych, postaw na frytury. To doskonała alternatywa dla nadal często stosowanych rafinowanych olejów roślinnych. Są bezpieczniejsze dla konsumenta, bo ulegają degradacji znacznie wolniej niż olej. Nie trzeba ich tak często wymieniać, jak oleje rafinowane, co daje restauracji oszczędności. Frytury przed użyciem nie musisz też upłynniać, więc nadaje się do smażenia od razu. To produkty bardzo odporne na utlenianie i działanie wysokich temperatur.

Z czego produkuje się frytury?

Mówiąc o wyższości frytury nad olejem do smażenia, warto sprawdzić, jaki ma skład. Frytury ciekłe produkowane są z tłuszczów o wyższej zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych. Stałe frytury mają z kolei wyższy skład kwasów nasyconych, podobnie jak smalec, lub tłuszcze tropikalne (z kokosa czy palmy). Specjalistyczne tłuszcze do głębokiego smażenia producenci wzbogacają składnikami o charakterze przeciwutleniaczy. Naturalna mieszanka tokoferoli sprawia, że tłuszcz znacznie wolniej się degraduje.

Jakie właściwości podczas smażenia daje frytura? Przede wszystkim ma wysoki punkt dymienia. Zachowuje też neutralny zapach przygotowywanych potraw.