Zdrowie

Czy osoby z AZS mogą oddawać krew? Jeśli tak, to na jakich warunkach?

Oddawanie krwi to jedna z metod pomocy chorym i rannym. Choć chętnych do takiej realnej formy wsparcia nie brakuje, nie każdy może zostać krwiodawcą. Czy AZS jest przeciwwskazaniem do oddania krwi?

Banki krwi cały czas jej potrzebują, aby zapewnić chorym (i nie tylko) pomoc, gdy będzie ona konieczna. Krew potrzebna jest przy operacjach i to nie tylko tych, które przechodzą ranni w wypadkach. Wyróżniamy kilka ich grup – rzadszych i częściej spotykanych. Czy tylko te różnice sprawiają, że nie każdy chętny do pomocy może przystąpić do oddawania krwi? Dowiedz się, czy osoba z atopowym zapaleniem skóry może zostać krwiodawcą.

Oddawanie krwi – czy możesz to zrobić?

Czy mając skłonność do atopii i AZS możesz oddać krew? To pytanie bardzo często zadają sobie osoby należące do tej licznej już grupy. Musimy najpierw wyjaśnić, czym jest atopia, zanim dojdziemy do poszczególnych przeciwwskazań. To cecha danej osoby, której nie klasyfikuje się jako choroby. U atopika obserwuje się większe wydzielanie przeciwciał IgE w stosunku do czynników, które dla zdrowej osoby pozostają obojętne. Atopowe zapalenie skóry należy do chorób przewlekłych i nawrotowych. O ile drobne zmiany nie są przeciwwskazaniem do oddawania krwi, o tyle stałe leczenie i silny nawrót choroby już tak. Każdy przypadek wymaga oceny i bezpośredniego kontaktu z lekarzem.

Bezwzględne przeciwwskazania do oddawania krwi

Istnieją takie schorzenia i stany, podczas których człowiek nie ma możliwości oddawania krwi. Czasem nawet osoba już zdrowa musi czekać nawet do kilku lat od wystąpienia choroby, aby zostać krwiodawcą. Do chorób, które uniemożliwiają oddawanie krwi, należą m.in.:

  • łuszczyca,
  • miażdżyca,
  • HIV,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • cukrzyca,
  • nowotwory.

Jak widać, egzema nie zalicza się do tej grupy.

Oddawanie krwi – na czym polega?

Na oddawanie krwi musisz poświęcić jeden dzień. Choć sama procedura trwa średnio godzinę, to później możesz czuć osłabienie. Jeśli jest to twoja pierwsza wizyta w centrum krwiodawstwa, warto, abyś poznał, jak przebiega cały proces:

  • najważniejszą kwestią jest wykluczenie przeciwwskazań oraz wypełnienie ankiet. Jeśli masz AZS, bardzo ważne jest, abyś nie przyjmował leków – szczegóły wyjaśni ci lekarz na badaniu przed pobraniem krwi;
  • tuż po wejściu zostaniesz zarejestrowany. Gdy dopełnisz formalności, zostanie zbadany poziom twojej hemoglobiny. Musi być odpowiednio wysoki;
  • kolejnym krokiem jest oddawanie krwi – skóra oraz pojemniki muszą zostać odpowiednio zdezynfekowane. Czas, jaki upłynie na tej najważniejszej czynności, zależy od pobranych jednostek krwi (średnio 10 minut na 450 ml);
  • tuż po pobraniu krwi musisz stosować się do odpowiednich zaleceń lekarza. Trzeba więc odpoczywać i uzupełnić cukier.

Atopowe zapalenie skóry i egzema, którą się przejawia, nie należy do bezpośrednich przeciwwskazań do oddawania krwi. Silne leki steroidowe, które większość osób z AZS przyjmuje, są jednak dyskwalifikujące. Jeśli borykasz się z tym problemem, skonsultuj się ze swoim lekarzem i dowiedz się, czy możesz zostać krwiodawcą.