Zdrowie

Czym są zaburzenia osobowości i jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia osobowości dotyczą osób w różnym wieku i stanowią poważny problem. Podpowiadamy, czym się charakteryzują i kiedy warto udać się do specjalisty. Poznaj szczegółowe informacje, dzięki którym odpowiednio zareagujesz, dostrzegając ich objawy u siebie lub swoich bliskich.

Czym są zaburzenia osobowości?

To rodzaj zaburzeń, który charakteryzuje się trwałymi, sztywnymi i nieadekwatnymi wzorcami zachowań. Kształtują się one już w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym, choć w pełni uwidaczniają się w dorosłości. Warto nadmienić, że problem ten ma charakter ciągły i przewlekły. Zaburzenia osobowości mogą jednak mieć mniejszy wpływ na życie osoby, jeśli podda się ona psychoterapii.

Należy pamiętać, że zaburzenia te nie są chorobą. To pewna odmienność w charakterze oraz sposobu zachowania. Gdy większość osób potrafi wcielić się w różne role: pracownika, szefa czy rodzica, to u osób z zaburzeniami osobowości może być z tym problem. Kolejne osiągnięcia życiowe mogą być w ich przypadku niemożliwe np. z powodu skrajnie nasilonego lęku przed porażką.

Jak jednak wspomnieliśmy już wyżej – komfort życia można poprawić, wybierając wsparcie specjalistów. Warto więc zajrzeć na stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic i uzyskać pomoc w formie stacjonarnej lub online. Dla wielu pacjentów rozmowa przez internet jest dużo łatwiejsza.

Przyczyny zaburzeń osobowości

Na zaburzenia osobowości może wpływać wiele czynników. Bardzo często decyduje o tym wpływ rodziny, a także czynniki genetyczne, biologiczne czy psychospołeczne. Osoby, które zmagają się z tym problemem, często nie miały poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, doświadczyły traum czy licznych konfliktów z rodzicami. Bardzo często objawy zaburzeń widoczne są dopiero w późnym dzieciństwie lub u nastolatków/młodych dorosłych. Po ich zauważeniu – niezależnie od wieku – warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy w Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych Psychomedic, potwierdzić diagnozę i uzyskać pomoc.

Rodzaje zaburzeń osobowości

Zaburzenia osobowości mogą mieć różny charakter. Oto niektóre ich rodzaje:

  • Osobowość paranoiczna – cechuje ją nadmierna podejrzliwość w stosunku do innych osób.
  • Osobowość chwiejna emocjonalnie – w tym przypadku dochodzi do gwałtownych zmian nastroju i stanów psychicznych, a w konsekwencji zachowań, bez przewidywania ich konsekwencji.
  • Osobowość borderline – obejmuje liczne objawy, m.in trudność z określeniem swojej tożsamości, uczucie pustki, tendencję do samookaleczeń; 
  • Osobowość obsesyjno-kompulsywna – nadmierna potrzeba perfekcjonizmu w działaniach i przeżywanie lęku, który prowadzi do przymusu wykonywania określonych zachowań;
  • Osobowość schizoidalna – charakteryzuje się chłodem emocjonalnym, wycofaniem, niechęcią do utrzymywania kontaktów społecznych;
  • Osobowość histrioniczna – charakteryzuje się głośnym, emocjonalnym, a wręcz teatralnym zachowaniem;
  • Osobowość narcystyczna – przekonanie o własnej wyjątkowości oraz o wyższych umiejętnościach w stosunku do innych osób, często zakrywające faktyczny problem – bardzo niską samoocenę;
  • Osobowość unikająca – polega na unikaniu kontaktów społecznych w obawie przed odrzuceniem.
  • Osobowość zależna – to trudności w usamodzielnieniu się, a jednocześnie silna potrzeba ciągłej bliskości z inną osobą.

Należy podkreślić, że każde z wymienionych zaburzeń wymaga psychoterapii specjalisty, który po przeprowadzeniu wywiadu zaproponuje skuteczną formę pomocy.