Zdrowie

Jaką wodę można filtrować butelką filtrującą?

Butelki i dzbanki filtrujące stały się atrakcyjną alternatywą dla napojów w jednorazowych, plastikowych opakowaniach. Są poręczne i lekkie. Dzięki swojej wielorazowości pomagają zarówno w oszczędzaniu, jak i w ochronie środowiska naturalnego. Ponadto pozwalają na uzupełnianie wody z wielu, różnych źródeł, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Przeczytaj, jak działa butelka z filtrem i jaką wodę możesz oczyścić z jej pomocą.

Jak działa butelka filtrująca?

Producenci wysokiej jakości butelek do filtrowania wody wykorzystują wkłady wykonane z węgla aktywowanego, pochodzącego z łupin orzechów kokosowych. Ich zadaniem jest adsorpcja zanieczyszczeń, które znajdują się w wodzie. Wkłady filtracyjne powstają w kilku etapach.

Pierwszy z nich polega na karbonizacji, czyli zwęgleniu łupiny orzecha kokosowego. Proces odbywa się w temperaturze przekraczającej 600°C. Następnie zwęglony kokos jest poddawany działaniu pary wodnej lub dwutlenku węgla natryskiwanym pod bardzo wysokim ciśnieniem i w temperaturze dochodzącej nawet do 1000°C. Jest to tzw. zgazowanie. To na tym etapie węgiel kokosowy ulega „aktywacji”. Znacząco zwiększa się jego porowatość i zdolność do przyciągania szkodliwych drobin.

Ostatnim etapem jest oczyszczenie bryłek z pyłu węglowego i sprasowanie ich w jednolite fragmenty pod dużym ciśnieniem. Następnie są one cięte na krążki lub niewielkie bloczki do wykorzystania w butelkach.

Dlaczego wykorzystuje się akurat węgiel z kokosa? Zostało naukowo udowodnione, że jego właściwości adsorpcyjne są ogromne! Wynoszą nawet do 3300 m2/g. W praktyce oznacza to, że wkład kokosowy jest nie tylko skuteczny, ale też starcza na bardzo długo.

Czy butelka do filtrowania wody jest skuteczna?

Badania naukowe wskazują na wysoką wydajność filtrów węglowych. Powszechnie przyjmuje się, że usuwają one około 99,9% zanieczyszczeń, takich jak:

  • metale ciężkie i zanieczyszczenia pochodzenia chemicznego (np. ołów, rtęć, kadm, chlor, aluminium),
  • osady z kamienia i złogi odkładające się we wnętrzu instalacji,
  • drobiny rdzy i metalu,
  • niewielkie ziarna piasku.

Usuwanie zanieczyszczeń nie tylko oznacza większe bezpieczeństwo, ale sprawia też, że woda jest pozbawiona nieprzyjemnego gorzkiego lub metalicznego smaku.

Butelka fitrująca w biurze

Gdzie wykorzystasz butelkę filtrującą?

Butelki filtrujące to wszechstronne rozwiązanie, z którego skorzystasz w wielu sytuacjach.

  • W domu

Urządzenia filtrujące są doskonałym rozwiązaniem na co dzień. Możesz korzystać z nich w domu do oczyszczania wody wodociągowej. W ten sposób oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko, ponieważ nie musisz kupować wody w butelkach.

  • W pracy

Wiele osób zabiera ze sobą taką butelkę do pracy. Uzupełnisz ją praktycznie w każdym ujęciu wodociągowym. Bez obaw możesz napełnić ją w biurze czy w hotelu podczas podróży służbowej. To także znaczne ułatwienie dla osób, które dbają o nawodnienie. Jeżeli chcesz spożyć 3-4 litry wody dziennie, dużo łatwiej napełnić kilka razy w ciągu dnia tę samą butelkę niż szukać sklepu lub dźwigać ze sobą ciężkie opakowania.

  • Na wakacjach

Butelki filtrujące to także doskonałe rozwiązanie na wyjazd w teren. Zabierzesz ją ze sobą na wyprawę w góry, wycieczkę do lasu czy zwykły spacer i spokojnie uzupełnisz w schronisku. Filtr znajdujący się w butelce poradzi sobie z każdą wodą pitną.

Korzystanie z butelki filtrującej to też znaczna oszczędność pieniędzy. Dzięki niej nie musisz kupować drogiej butelki w kurortach wypoczynkowych, na stacjach benzynowych i lotniskach (także tych zagranicznych).

  • Podczas treningu

Zalety butelki do filtrowania wody docenią także osoby aktywne fizycznie. Dzięki niej w łatwy sposób możesz uzupełnić zapasy wody podczas treningu biegowego czy kolarskiego. Większość pojemników wykonuje się z wytrzymałego materiału, który jest odporny na przypadkowe uderzenia o twarde przedmioty. Dobrze sprawdzą się w plecaku turystycznym czy kamizelce do biegania.

Pamiętaj jednak, że filtrowanie wody skażonej (oznaczonej jako niezdatna do picia) lub stojącej zawsze obarczone jest ryzykiem. Warto też zwrócić uwagę, że filtry węglowe są przeznaczone do oczyszczania wody bez dodatków smakowych.

Do butelki filtrującej nie powinno wlewać się soków, izotoników czy roztworu wody z cukrem, ponieważ mogą one zatkać pory filtra i ograniczyć jego efektywność.

Dobrej jakości butelka filtrująca wodę to nieoceniona pomoc na co dzień i niezawodne wsparcie podczas każdej podróży. Jeden filtr starcza najczęściej na oczyszczenie kilkuset litrów płynu, dlatego taka inwestycja się opłaca.