Zdrowie

Jakich konserwantów spożywczych należy unikać?

Czy potrafisz czytać skład produktów spożywczych, które kupujesz? Czy masz świadomość, że wiele z nich może zawierać konserwanty Wszystkie składniki żywności sprzedawanej w UE są bezpieczne. Nie chodzi tu o ilość konserwantów, ale o ich dopuszczalny, bezpieczny poziom. Co się stanie, jeśli każdy produkt, który spożywasz danego dnia, będzie zawierał te same składniki? Gromadzą się one w organizmie, a nikt nie bada ich konsekwencji. Jesteśmy tu po to, by pomóc Ci uniknąć najpopularniejszych konserwantów.

Jak nakręca się spirala produkcji niezdrowej żywności?

Konserwanty w żywności są naturalnym wynikiem naszego stylu życia. W krajach rozwiniętych ważny jest dobry smak i konsystencja. Trudno będzie przestawić się na naturalną i zdrowszą żywność, jeśli od dzieciństwa spożywasz substancje wzmacniające smak.

Czy przed zakupem sera szukasz najdłuższych terminów przydatności do spożycia? A może wybierasz produkt, który może przetrwać jeszcze co najmniej miesiąc? Jest to podstawowy błąd, który prowadzi do produkcji niezdrowej żywności. Konsument wyrabia sobie nawyki, które powodują, że producent dodaje więcej konserwantów. Zawsze dobrze jest zacząć od siebie.

Zachęcamy do planowania swoich tygodniowych posiłków podczas zakupów spożywczych. Co będziesz jadł dziś, jutro i w weekend? Lepiej jest robić zakupy rzadziej, ale mimo to kupować więcej. Pozwoli to uniknąć kłopotów z przechowywaniem łatwo psującej się żywności. Żywność, która może przetrwać w lodówce przez tygodnie, a nawet miesiące, również zostanie wyrzucona.

Popularne środki konserwujące i ich działanie w żywności

Konserwanty są stosowane w celu przedłużenia okresu przydatności produktów spożywczych do spożycia. Mogą one również poprawiać smak i konsystencję, a także niszczyć szkodliwe bakterie. Aby żywność była bezpieczna do spożycia, zdecydowana większość produktów spożywczych nie wymaga odpowiedniego przygotowania.

Życie w ciągłym biegu nie sprzyja przyglądaniu się temu, co jemy. Zorientujesz się, co mamy na myśli, jeśli pracujesz przez wiele godzin i zamawiasz obiady na wynos lub przygotowujesz kolację z jedzenia, które przez jakiś czas leżało w lodówce. Przyjrzymy się konserwantom, które prawdopodobnie spożywasz, oraz ich potencjalnie szkodliwym i pożądanym funkcjom.

Klasyfikacja środków konserwujących i ich potencjalnie szkodliwe działanie

  • E 100 – E 99 (barwniki).
  • E 200 – E 299 (środki konserwujące).
  • E 300 – E 399 (regulatory kwasowości).
  • E 400 – E 499 (środki żelujące i spulchniające)
  • E 500 – E599 (dodatki).
  • E 600 – E 699 (substancje wzmacniające smak i zapach)
  • E 900 -E 999 (substancje wspomagające płukanie i słodziki).
  • E 1000 – E 99 (środki konserwujące, zagęszczacze, regulatory smaku, regulatory aromatu)

Popularne środki konserwujące

Karagen (E407) – jest stosowany jako zagęstnik w dżemach, sosach i musach. Regularne spożywanie produktów zawierających E407 może powodować wrzody. Wrzody te występują głównie w jelitach. Przedawkowanie charakteryzuje się wzdęciami i innymi nieprzyjemnymi objawami. Ten składnik może powodować raka.

Litorubina (E 180) – czerwony barwnik, który jest często stosowany w produkcji serów. Nadaje im wyrazisty kolor. Może powodować wysypki skórne i katar sienny. Spożycie sera zawierającego ten składnik może wywołać fałszywe wrażenie, że jesteś uczulony na białko lub tłuszcz zwierzęcy.

Błękit patentowy (E 131) jest również barwnikiem. Najczęściej spotykanym kolorem jest niebiesko-fioletowy. Można go znaleźć w galaretkach, żelkach i napojach. O smaku owoców leśnych. Ten składnik może powodować reakcje alergiczne ze względu na skłonność do uwalniania histaminy.

Te popularne dodatki podnoszą walory smakowe mięsa, wzmacniając jego smak. Mogą być również stosowane do „ulepszania” wędlin poprzez nadanie im różowego koloru. W wyniku reakcji zachodzących w żywności azotan sodu często tworzy nitrozoaminę – substancję o silnym działaniu rakotwórczym.

Benzoesan sodu (E 211) jest popularnym środkiem konserwującym, który hamuje rozwój bakterii i grzybów. Podrażniając układ pokarmowy, może powodować wrzody. E 211 może również powodować wysypkę u alergików. Ma działanie rakotwórcze.

Glutaminian monosodowy (E 621) jest popularnym środkiem wzmacniającym smak, który jest silnie uzależniający. Może powodować wzrost apetytu na zawierające go produkty, takie jak chipsy. E 621 jest główną przyczyną otyłości w społeczeństwie.

Dieta dobra dla serca – co należy jeść? Dowiedz się więcej wchodząc na https://myketodiet.pl/przepisy/plan-zdrowej-diety-dla-serca-co-nalezy-jesc/rmde_krnp

Co jeść i jak unikać szkodliwych konserwantów?

Warto zacząć od tego, gdzie robisz zakupy, aby dowiedzieć się, w jakich produktach spożywczych unikać szkodliwych substancji. Wiele osób nie zwraca uwagi na etykiety na produktach spożywczych, które są niezbędne do określenia ich jakości.

Nieprzetworzoną żywność można łatwo kupić w zaufanym sklepie. Należą do niej między innymi:

  • owoce
  • warzywa
  • herbata liściasta
  • Kawa
    krodukty zbożowe
  • tłuszcze (roślinne, zwierzęce)
  • fermentowane produkty mleczne
  • woda.

A co z sosami, sokami, dżemami, konfiturami i mięsami? Są one łatwe do zrobienia. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych przepisów na domowe przetwory i inne produkty bez chemii. Zapraszamy Cię do podjęcia tego wyzwania! Może sprawi ono, że rzadziej będziesz miał ochotę na słodycze i szynkę, ale nie pozbawi Twojego życia smaku. Będzie ono pełne zdrowia.