Dom

Zmiany nawyków, które pomogą w walce z chrapaniem

Chrapanie prowadzi nie tylko do problemów z wysypianiem się, ale również wielu komplikacji zdrowotnych. W przypadku braku leczenia, wystąpić mogą najróżniejsze dolegliwości – w tym nadciśnienie i depresja, a nawet zawał serca czy udar. Aby zminimalizować ryzyko rozwoju groźnych chorób, warto pozbyć się tej przypadłości. Istnieją różne sprawdzone sposoby na walkę z chrapaniem, które opierają się na prostej zmianie codziennych nawyków.

Zmiana pozycji podczas snu

Skutecznym sposobem na wyeliminowanie chrapania jest zmiana pozycji podczas snu. Wiele osób zmagających się z tą dolegliwością zasypia na plecach, co niestety może dodatkowo pogłębiać problem. Aby pozbyć się chrapania, najlepiej przyjmować pozycję embrionalną – czyli na boku. Jeżeli leżenie w takim ułożeniu nie jest wygodne, warto pomyśleć o zmianie materaca. Odpowiednio dobrane podłoże rekompensuje konieczność zrezygnowania z wcześniejszych przyzwyczajeń, ponieważ zapewnia komfort w każdej pozycji. Ważnym elementem posłania powinna być płaska poduszka, która dobrze dopasowuje się do kształtu głowy i zapobiega nadmiernemu zwężaniu dróg oddechowych.

mężczyzna chrapiący w lóżku

Odpowiednie warunki w sypialni

Na jakość snu w bardzo dużym stopniu wpływają warunki, w jakich odbywa się nocny wypoczynek. Chrapaniu sprzyjać możne brak optymalnej temperatury w sypialni, a także niedostateczna wilgotność powietrza. Wiele zależy od osobistych preferencji i przyzwyczajeń, jednak przebywanie w przegrzanym i suchym pomieszczeniu znacząco utrudnia zasypianie oraz obniża efektywność regeneracji organizmu. Temperatura w sypialni powinna wynosić maks. 19 stopni, a wilgotność powietrza utrzymywać się w przedziale 40-60 proc. Warto pamięć o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, a także wyeliminowaniu źródeł alergenów utrudniających oddychanie i zaburzających sen.

Zastosowanie opaski eliminującej chrapanie

W sprzedaży znaleźć można różne opaski na chrapanie, które należy nosić na głowie podczas snu. Zasada ich działania polega na odpowiednim utrzymaniu żuchwy i języka w pozycji, która pozwala na zachowanie optymalnego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W trakcie snu mięśnie ulegają rozluźnieniu i zwiotczeniu, a nadmierne zwężenie cieśni gardła ogranicza swobodne oddychanie. Przepona transportuje tlen pod większym ciśnieniem, a jego strumień wywołuje drgania podniebienia miękkiego oraz języczka. Wysoką skuteczność w usuwaniu wszystkich przyczyn chrapania wykazuje opaska Snoril, której szczegółowy opis znajduje się tutaj. Produkt ten poprawia napięcie tkanek gardła, a także odpowiednio nawilża śluzówkę. Snoril jest przy tym opaską wygodną w stosowaniu, która nie wywołuje żadnego dyskomfortu.

Zmiana diety i większa ilość ruchu

Zdaniem ekspertów, do najczęściej spotykanych przyczyn chrapania należy nadwaga. Osoby otyłe zmagają się w nocy z dusznościami i dyskomfortem, ponieważ przyrost tkanki tłuszczowej w okolicach szyi wywiera nadmierny ucisk na drogi oddechowe. W ten sposób nasileniu ulegają nie tylko odgłosy chrapania, ale również objawy towarzyszące tej dolegliwości – np. poranne bóle głowy. Pomocna może się okazać zmiana diety, a także zadbanie o codzienną porcję ruchu. Zdrowa żywność i aktywność fizyczna wpływają pozytywnie na kondycję organizmu, ponieważ przyczyniają się do spadku wagi. Do diety warto włączyć produkty ułatwiające oddychanie, takie jak wzmacniające tkanki krtani migdały czy rozluźniająca i oczyszczająca drogi oddechowe oliwa z oliwek.

kobieta zasłania uszy

Rezygnacja z używek i leków

W wyeliminowaniu chrapania bardzo pomocna może się okazać także rezygnacja z różnych używek, a zwłaszcza papierosów. Zawarta w nich nikotyna działa na gardło drażniąco, wywołując w ten sposób obrzęk śluzówki oraz utrudniając przepływ powietrza. Chrapanie może być spowodowane także stosowaniem niektórych leków, przede wszystkim tych o działaniu uspokajającym i nasennym. Na przynajmniej dwie godziny przed snem lepiej zrezygnować również z alkoholu, ponieważ przyczynia się on do wiotczenia mięśni języka oraz gardła.