Uroda

Co stosować na krwawiące dziąsła i jak o nie dbać?

Artykuł partnera.

Krwawiące dziąsła są jednym z najważniejszych objawów chorób przyzębia, choć niekoniecznie musi tak być, a sporadyczne krwawienie nie jest jeszcze powodem do niepokoju. W takim przypadku warto jednak szczególnie zadbać o dziąsła i zaopatrzyć się w preparaty, które zmniejszają podrażnienia i regenerują delikatne tkanki jamy ustnej. Zobacz, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej przy krwawieniu dziąseł.

Krwawiące dziąsła – przyczyny

Jeśli Twoje dziąsła krwawią okazjonalnie lub tylko podczas szczotkowania zębów, problem może powodować niewystarczająca higiena jamy ustnej, nieprawidłowa technika mycia lub zbyt twarda szczoteczka do zębów. Z urazami i krwawieniem dziąseł przy szczotkowaniu często borykają się również osoby noszące protezy stomatologiczne.

Najczęściej jednak krwawiące dziąsła wskazują na schorzenia jamy ustnej takie jak:

 • stany zapalne przyzębia;
 • paradontoza;
 • kamień nazębny;
 • zaawansowana próchnica;
 • zapalenie ozębnej.

Choroby te powstają najczęściej w wyniku zaniedbań higienicznych. Jeśli nie usuwasz regularnie płytki nazębnej lub robisz to niedokładnie, osadza się ona na i pod linią dziąseł, co powoduje stany zapalne. W takich przypadkach krwawiącym dziąsłom towarzyszą inne objawy: opuchlizna, zaczerwienienie, ból podczas gryzienia lub szczotkowania zębów.

Krwawienie dziąseł może mieć również związek z chorobami ogólnoustrojowymi: cukrzycą, leukemię, HIV/AIDS, niską krzepliwością krwi, awitaminozą.

Jak dbać o krwawiące dziąsła?

Najważniejszym elementem profilaktyki chorób dziąseł jest właściwa higiena jamy ustnej i zmiana diety.

Niezależnie od przyczyn krwawienia dziąseł zalecane jest:

 • ograniczenie węglowodanów w diecie i wprowadzenie do niej produktów obfitujących w witaminy C i K;
 • ograniczenie spożycia alkoholu i wyrobów tytoniowych;
 • regularne szczotkowanie zębów – przynajmniej 2 razy dziennie przez nie mniej niż 2 minuty;
 • czyszczenie przestrzeni międzyzębowych specjalną szczoteczką lub nicią dentystyczną;
 • stosowanie specjalistycznej pasty do zębów na krwawiące dziąsła oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Nie zapominaj też o regularnych wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Twój lekarz dentysta z pewnością podpowie Ci najlepsze sposoby na krwawienie dziąseł.

Kobieta u stomatologa

Jak wybrać szczoteczkę do krwawiących dziąseł?

Bardzo duże znaczenie ma to, jaką szczoteczkę do zębów wybierzesz. Na bolące i krwawiące dziąsła najlepsze są szczoteczki miękkie, o łagodnie wyprofilowanym, stożkowym włosiu – takim jak w produktach linii szczoteczek do zaawansowanej pielęgnacji dziąseł GUM®.

Wyróżnikiem tego rodzaju szczoteczek są:

 • ultracienkie włosie – nie powoduje podrażnień i mikrouszkodzeń krwawiących dziąseł;
 • elastyczne włókna – dokładnie usuwają płytkę nazębną także z linii dziąseł;
 • odpowiednio wyprofilowane główki – w ten sposób manewrowanie szczoteczką jest łatwiejsze, a ryzyko przypadkowych uszkodzeń mechanicznych znacznie się zmniejsza;
 • włosie ustawione pod różnymi kątami – zwiększa to rzeczywistą powierzchnię czyszczenia zębów i pozwala dokładniej usuwać płytkę nazębną.

Szczoteczki do zębów GUM® są na tyle delikatne, że mogą być stosowane również po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych.

Czy pasta do zębów na krwawiące dziąsła jest skuteczna?

Tak, jeśli zawiera składniki, które chronią dziąsła, a jednocześnie pozbawiona jest drażniących i potencjalnie szkodliwych substancji. Najlepsza pasta na krwawiące dziąsła nie powinna zawierać: alkoholu, mocnych detergentów (np. SLS), ani substancji ściernych (węgla aktywnego, glinki, soli).

W dobrych pastach do zębów na krwawienie dziąseł – takich jak specyfiki ze wspomnianej wcześniej linii GUM® – znajdziesz:

 • substancje ograniczające gromadzenie się płytki nazębnej – diglukonian chlorheksydyny (CHX) oraz chlorek cetylopirydyny (CPC);
 • roślinne substancje łagodzące podrażnienia np. wyciąg z aloesu;
 • przeciwutleniacze i związki regenerujące tkankę dziąseł takie jak witamina E.

Dodatkową ochronę zapewni Ci także płyn do płukania ust na krwawiące dziąsła z tej samej linii. Dzięki wyjątkowo skutecznemu, ale łagodnemu działaniu obu produktów możesz zadbać o zdrowie swoich zębów i dziąseł nawet po poważnych zabiegach, wyrwaniu zęba czy wszczepieniu implantu. Ułatwi Ci także codzienną higienę jamy ustnej – zapomnisz o krwawieniu dziąseł, bólu i podrażnieniach!