Zdrowie

Cukrzyca typu 1 – po czym ją poznać?

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniej występujących chorób w Polsce. Wyróżnia się kilka jej rodzajów, a w naszym poradniku skupimy się na cukrzycy typu 1. Jej istotą jest brak własnej insuliny, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Skutkiem niedoboru insuliny jest hiperglikemia – stan, kiedy ilość znajdujące się we krwi glukozy jest zbyt duża. Jak rozpoznać, czy naszym problemem może być cukrzyca typu 1? Kiedy udać się na badania i jakie wykonać? Jak wygląda życie z cukrzycą typu 1?

Cukrzyca typ 1 – czym jest? 

Cukrzyca typu 1 to jedna z najczęściej obecnie diagnozowanych odmian cukrzycy w wieku dziecięcym. Ilość przypadków cukrzycy typu 1 rośnie wśród dzieci do 6. roku życia – jeszcze do niedawna mówiono, że jest to choroba okresu dojrzewania. Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą, dlatego bardzo zmienia życie osoby chorej i jej najbliższych. Aby móc odpowiednio funkcjonować z cukrzycą, konieczne jest ciągłe edukowanie się na jej temat, co można robić w takich miejscach jak Szkoła Diabetyka https://www.szkoladiabetyka.pl/cukrzyca/cukrzyca-typ-1/. Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy niszczy komórki trzustki produkującej niezbędną do życia insulinę. Nie są jeszcze znane przyczyny występowania tej choroby, jednak wśród czynników ryzyka wskazuje się niedobór witaminy D, przewlekły stres, przedwczesne włączenie do diety mleka krowiego oraz choroby wirusowe.

Cukrzyca typ 1 – na co szczególnie zwrócić uwagę? 

Cukrzyca typu 1 wymaga stałej kontroli lekarza, jednak pierwszym krokiem jak w przypadku każdej choroby jest diagnoza. Objawami, które powinny przykuć naszą uwagę, są wzmożone pragnienie odczuwane przez całą dobę, częste oddawanie moczu – również w nocy, utrata masy ciała, senność i zmęczenie oraz zapach acetonu wydobywający się z ust. Jeśli u Twojego dziecka zauważysz występujące po kolei powyższe objawy, czas udać się do lekarza i skontrolować sytuację.

Cukrzyca typu 1 – leczenie 

Najważniejszym aspektem leczenia cukrzycy typu 1 jest uzupełnianie niedoborów insuliny. Musi ona być podawana w postaci zastrzyków podskórnych lub przy pomocy pompy insulinowej. Dawkowanie insuliny jest ściśle związane z dietą, dlatego konieczne jest jej kontrolowanie.