Edukacja

Czego nie może zabraknąć w laboratorium?

Nie da się ukryć, że laboratoria to bez wątpienia jedne z bardziej wyjątkowych placówek. To właśnie tam pracownicy najczęściej mają styczność z niebezpiecznymi substancjami i narażają się na ryzyko skażenia. Jednocześnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej medycyny i nie tylko w momencie w którym nie mogła by ona korzystać z pomocy profesjonalnych laboratoriów. To właśnie w nich badane są próbki pobrane od chorych pacjentów, czy opracowywane są także nowe kombinacje chemiczne, które mają stać się podstawą lekarstw. Niemniej jednak trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie laboratoriów bez odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Dzięki niemu pracownicy będą mogli się odpowiednio wywiązać z powierzonych im obowiązków, a dodatkowo będą mogli liczyć na bezpieczne i komfortowe warunki pracy. Wobec tego jakich sprzętów i elementów wyposażenia nie może zabraknąć w laboratorium?

Komora laminarna do zadań specjalnych

Wśród wszystkich sprzętów i gadżetów, jakie mogą tylko zostać doposażone do laboratorium, to właśnie komora laminarna wydaje się być najważniejsza. Śmiało można bowiem powiedzieć, że jest to prawdziwy sprzęt do zadań specjalnych. Komora ta przypomina szczelnie zamkniętą witrynę z przeszklonymi drzwiami. Dysponuje ona także otworami, w które bez większych problemów można po prostu wsunąć dłoń. Jednak komora ta to znacznie więcej niż tylko akcesorium do przeprowadzania chemicznych doświadczeń. Oprócz zastosowania w niej wysokiej jakości systemu filtracyjnego, występuje również przepływ całkowicie jałowego powietrza. Co to oznacza w praktyce? Otóż w takiej komorze panuje całkowita sterylność. Świetnie nada się więc ona w przypadku przeprowadzania takich doświadczeń, w których nawet obecność jednego atomu jest wyjątkowo niepożądana. Komory laminarne gwarantują również odpowiednie oświetlenie, więc przeprowadzanie w nich doświadczeń staje się jeszcze łatwiejsze.

Autoklawy do zachowania odpowiedniej sterylności sprzętów

Chyba nic nie jest w laboratorium wyższą wartością niż zachowanie pełnej sterylności. Wobec tego autoklaw pionowy staje się również jednym z najważniejszych elementów wyposażenia laboratorium. Autoklawy zwykle sterylizują urządzenia za pomocą pary wodnej. Można więc zapakować do niego urządzenia, a następnie je wysterylizować i pozostawić czyste i gotowe do użycia na następny dzień. Choć można na rynku znaleźć zarówno autoklawy poziome jak i pionowe, to jednak ten drugi model jest znacznie częściej wybierany. Zapewnia on znacznie więcej miejsca na zapakowanie przyborów.