Edukacja

Czym jest kawior?

Zastanawiasz się czym jest kawior i jak powstaje? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania.

Jedni bardzo cenią sobie smak kawioru, dla innych jest on czymś wręcz odrażającym. Wiele osób nie lubi zarówno smaku, jak i zapachu solonej ikry ryb. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to produkt ekskluzywny, którego zakup wiąże się z niemałymi kosztami. Można sięgnąć jednak po coś zupełnie innego, taniego i słodkiego, czyli po owocowy kawior. Będzie to świetna opcja dla miłośników kuchni molekularnej, która cały czas zadziwia ciekawym nowościami. Żelowe kuleczki mogą mieć dowolny smak, dzięki czemu pasują do niemalże każdej potrawy. Pojawia się pytanie, kawior owocowy gdzie kupić, a może zrobić samodzielnie?

Kawior owocowy w menu kuchni molekularnej

Zanim przyjdzie komuś zastanawiać się nad tym, kawior owocowy gdzie kupić, warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę on jest. Można nazwać go mianem wegetariańskiego kawioru, o smaku konkretnego warzywa lub owocu. Ma on postać kolorowych kulek żelowych, których zawartość rozpływa się w ustach. Kawior owocowy można uzyskać za pomocą techniki sferyfikacji. Dla wielu osób termin ten brzmi z pewnością enigmatycznie – polega na przegotowaniu z płynu małych kuleczek, otaczając go sferą, czyli cienką błoną, praktycznie niewyczuwalną podczas konsumpcji.

Kawior owocowy gdzie kupić te kolorowe i słodkie kulki żelowe?

Łatwo domyślić się, że na półkach sklepowych raczej nie znajdzie się czegoś takiego jak owocowy kawior. Można oczywiście wybrać się do restauracji, która ma w swojej ofercie dania kuchni molekularnej, ale to nie jedyne rozwiązanie. Nie trzeba długo się zastanawiać nad tym, kawior owocowy gdzie kupić, bo odpowiedź będzie bardzo prosta – w Internecie. Nie brakuje e-sklepów, które mają w swojej ofercie tego typu produkty i to w wielu wersjach smakowych. Warto od razu dodać, że składniki używane w sferyfikacji są naturalne. Używa się alginianu sodu, mleczanu wapnia, glukonolaktanu wapnia i chlorku wapnia.

Jak zrobić samodzielnie owocowy kawior?

Nie trzeba nawet zastanawiać się nad tym, kawior owocowy gdzie kupić, bo można zrobić go samodzielnie, we własnej kuchni. Wystarczy 3/4 szklanki soku owocowego, dwa gramy agaru, pół szklanki oleju i zakraplacz. Olej należy włożyć do zamrażalnika na kilkanaście minut, w międzyczasie wymieszać sok z agarem, zagotowując całość w garnku. Następnym krokiem będzie wciąganie gorącego płynu do zakraplacza i wpuszczanie po kropelce do schłodzonego oleju – zastygnięte kulki wystarczy odcedzić i przepłukać zimną wodą.