Zdrowie

Inhalator czy nebulizator? Pomoce w oddychaniu dla astmatyków

Stosowanie leków wziewnych jest najczęściej praktykowaną formą terapii astmy. Inhalacje pozwalają na dostarczenie leku bezpośrednio do drzewa oskrzelowego i nie narażają pacjenta na wystąpienie niepożądanych działań ubocznych. W przebiegu astmy inhalacje można wykonywać zarówno przy użyciu inhalatora, jak i nebulizatora.

Astma – objawy

Astma oskrzelowa to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, prowadząca do ich zwężenia i niekontrolowanych skurczów oskrzeli. Wśród przyczyn jej rozwoju wskazuje się czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza), jak i genetyczne. Do najbardziej charakterystycznych objawów astmy należą:

  • duszności,
  • świszczący oddech,
  • napady kaszlu,
  • ucisk w klatce piersiowej.

Objawy astmy są najbardziej dokuczliwe nocą lub o poranku. Napad kaszlu i duszności może wywołać ekspozycja na zimne powietrze oraz wysiłek fizyczny. Częstotliwość występowania symptomów jest kwestią indywidualną – u części pacjentów pojawiają się sporadycznie, u innych mają charakter uporczywy.

Astma jest chorobą nieuleczalną, w terapii dąży się do złagodzenia objawów. Poza wskazaniem unikania czynników drażniących (np. dymu papierosowego), zaleca się stosowanie leków rozszerzających oskrzela i odpowiednio dobranych dawek kortykosteroidów. Najczęściej leki podawane są w postaci wziewnej poprzez inhalacje przy użyciu inhalatora lub nebulizatora.

Inhalator a nebulizator

Choć terminy: inhalator i nebulizator używane są zamiennie, odnoszą się do dwóch różnych urządzeń wykorzystywanych do przeprowadzania inhalacji.

Inhalatory mają zazwyczaj postać pojemnika z fabrycznie zapakowanym lekiem lub takiego, do którego należy włożyć kapsułkę ze środkiem leczniczym. To niewielkie, kieszonkowe urządzenia wydawane z przepisu lekarza, których użycie wymaga aktywnego zaangażowania pacjenta, np. przyciśnięcia odpowiedniego miejsca na obudowie lub przekręcenie pokrętła. Częściej korzystają z nich dorośli – w przypadku inhalatorów ciśnieniowych konieczne jest skoordynowanie wdechu z momentem uwolnienia leku, z czym najmłodsi pacjenci mogą mieć problem. Terapia trwa kilka sekund.

Poznaj ofertę BRANDVITAL: inhalatory i nebulizatory (https://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/)

Nebulizator to urządzenia wielorazowego użytku, dostępne w formie stacjonarnej (nebulizatory pneumatyczne) lub jako inhalatory przenośnie (ultradźwiękowe, membranowe). W tym przypadku inhalacja trwa kilka-kilkanaście minut, a lek w postaci leczniczej pary podawany jest w sposób ciągły – pacjent swobodnie wdycha wytwarzany aerozol. To doskonały rodzaj inhalatora dla dziecka (przy czym modele ultradźwiękowe zalecane są od 1. roku życia). Co więcej, z nebulizatora można korzystać, niezależnie od wskazań lekarza, np. celu wykonania inhalacji z soli fizjologicznej.

Inhalator czy nebulizator?

Przy użyciu inhalatora podaje się leki w formie proszku lub cząsteczek zawieszonych w sprężonym gazie. Nebulizator sprawdza się, gdy mamy przyjąć lek w postaci zawiesiny. O tym, które urządzenie wybrać decyduje zatem rodzaj preparatu przepisanego przez lekarza.

Zwykle stosowanie nebulizatora zaleca się w okresach zaostrzenia astmy, inhalatorów – na co dzień. Decyzję o tym, którego z urządzeń używać i z jaką częstotliwością powinien podjąć specjalista.