Edukacja

Jakie kierunki studiów uchodzą za przyszłościowe?

Planujesz studia? Czas pandemii to wbrew pozorom idealny moment na uzupełnienie wykształcenia. Ciekawe kierunki studiów są teraz dostępne w ramach zajęć niestacjonarnych. Dzięki temu w domowym zaciszu możesz studiować wtedy, gdy znajdziesz wolny czas. Jakie kierunki dobrze rokują na przyszłość?

Sprzeczne podpowiedzi serca i rozumu

Ciekawe kierunki studiów zwykle mają opinię mało atrakcyjnych na rynku pracy. Rzeczywiście, tylko niewielu absolwentów filozofii pracuje w wyuczonym zawodzie. Część studentów podąża jednak za podszeptem serca i studiuje to, co kocha. Jako absolwenci często szybko muszą pomyśleć o przebranżowieniu się. Rośnie jednak grono osób, które racjonalizują swoje plany zawodowe. Studia w tej misternej układance to ważny start. Młodzi ludzie nie chcą jak pokolenie ich rodziców dorabiać się latami. Szukają dróg na skróty także poprzez wybór zawodu, popularnego na rynku pracy.

Filolog, ale nie tylko anglista

Języki obce uchodzą za ciekawe kierunki studiów. Co więcej, dobrze rokują na przyszłość. Jeśli postawisz na anglistykę, masz pewność, że za dziesięć, czy dwadzieścia lat nadal będziesz mógł przebierać w ofertach pracy. Język angielski to najlepszy sposób na wniknięcie w międzynarodowe struktury. Od absolwenta takich studiów zależy, z jaką dziedziną się zwiąże. Poza anglistyką bardzo przyszłościowo wygląda iberystyka. Językiem hiszpańskim posługuje się już prawie miliard osób na świecie. Ta liczba rośnie, a co za tym idzie również zapotrzebowanie na specjalistów od hiszpańskiego.

Humanista w skorupce ścisłego umysłu

Istnieją ciekawe kierunki studiów, które mogą dać stabilne, wysokie zarobki. Wystarczy postawić na grafikę. To wymagający zawód, w którym liczą się ścisłe umiejętności. Niezbędna jest też humanistyczna wyobraźnia. Szybki rozwój multimediów sprawia, że zapotrzebowanie na grafików nie maleje. Wielu z nich pracuje w ramach dużych korporacji, lub studia graficznego. Nie brak też wolnych strzelców, którzy wolą działać na własną rękę. To idealny zawód dla osób, które lubią eksperymentować, rysować, posługiwać się fotografią i drukiem cyfrowym.

Dietetyk do zadań specjalnych

Jakie ciekawe kierunki studiów dają jeszcze świetne perspektywy? Warto postawić na dietetykę. Ten zawód do niedawna kojarzył się ze specjalistą od odchudzania. Współcześnie jednak spektrum zadań dietetyka bardzo się poszerzyło. To specjalista, współpracujący z psychologiem i psychiatrą, który wspiera leczenie osób z problemami żywieniowymi. Dietetyk świetnie odnajdzie się w środowisku osób aktywnych i sportowców. Jego profesja musi też nadążać za wszystkimi nietolerancjami pokarmowymi, modnymi dietami i innymi wyzwaniami współczesności.

Ciekawe kierunki studiów wcale nie muszą wiązać się z problemami na rynku pracy. Warto studiować kierunek, który jest nie tylko interesujący, ale też zapewni stabilne zatrudnienie.