Edukacja

POChP – Co to jest i jakie daje objawy?

Nie ulega wątpliwości, że choroby płuc to obecnie jeden z najczęściej poruszanych w mediach tematów. I choć świadomość ludzi systematycznie wzrasta, objawy poszczególnych dolegliwości bardzo często są ignorowane. POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, nie jest w tej kwestii wyjątkiem. To właśnie poprzez bagatelizowanie symptomów dolegliwość ta stała się chorobą cywilizacyjną, a globalnie cierpi na nią ok. 400 milionów osób! Jak zatem objawia się POChP i na którym etapie choroby warto udać się do lekarza? Czy jest to choroba uleczalna? Jak sprawdzić, czy znajdujesz się w grupie ryzyka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

POChP – Co to jest?

Aby jednak móc szczegółowo przedstawić temat omawianej przez nas dolegliwości, najpierw należy wyjaśnić, czym ona właściwie jest. Jak sama nazwa wskazuje, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to dolegliwość o charakterze ciągłym, odznaczająca się specyficznymi objawami. To choroba atakująca coraz większą liczbę osób – POChP obecnie znajduje się na czwartej pozycji na liście najczęstszych przyczyn zgonów; dla porównania – w latach dziewięćdziesiątych była to pozycja szósta. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://oddychajmy.pl/  – to portal dedykowany osobom, które cierpią na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc lub odczuwają jej objawy. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci poznać podstawowe czynniki choroby.

Objawy POChP

Wiesz już, co to jest POChP. Teraz czas na poznanie objawów. Często początkowo dolegliwość ta nie daje o sobie znać w żaden sposób. Zdarza się, że dopiero po czasie zaczynamy dostrzegać następujące objawy:

  • Przewlekły kaszel – pojawiający się najczęściej o określonej porze dnia, na przykład z samego rana. Kaszel ma charakter uporczywy i często można go pomylić z kaszlem palacza. Warto pamiętać jednak, że przewlekły kaszel zawsze wskazuje na dolegliwość płuc, a to nigdy nie wróży niczego dobrego.
  • Przewlekła duszność – występująca najczęściej po wysiłku fizycznym. Z tej przyczyny osoby cierpiące na POChP często rezygnują z aktywności fizycznej, a to duży błąd! Choć wydawać by się mogło, że nie powinno się „pobudzać” duszności poprzez wzmożony wysiłek, prawda wygląda zupełnie inaczej. Pacjenci chorujący na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc wręcz powinni uprawiać lekkie sporty, by poprawić kondycję swoich płuc.
  • Odkrztuszanie plwociny – czyli specyficznej wydzieliny płucnej, która zawiera w sobie takie elementy, jak: ślina, resztki pokarmowe, komórki złuszczonego nabłonka oraz pyły. Zdarza się, że „flegma” zabarwiona jest krwią lub ropą.

Zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z powyższych objawów? Zweryfikuj swoją wiedzę z informacjami zawartymi na https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. To pomoże Ci podjąć decyzję o rozpoczęciu stosownego leczenia.

Grupa ryzyka POChP

Badania wskazują, że osoby najbardziej narażone na zachorowanie na POChP to mężczyźni, którzy ukończyli czterdziesty rok życia. To właśnie panowie najczęściej wykonują bowiem zawody, które są szczególnie narażone na choroby płuc – na przykład górnik, hutnik, pracownik tartaku i pracownik przemysłowy. Czy zatem można uznać, że kobiety są bezpieczne? Niestety – statystyka pozostaje nieubłagana. Z roku na rok coraz więcej pań zauważa u siebie objawy POChP, a to oznacza, że płeć nie ma dla tej dolegliwości absolutnie żadnego znaczenia.

Czy POChP jest wyleczalne?

Powyżej zostało wyjaśnione, co to jest POChP. Teraz przyszedł czas na odpowiedź na kolejne pytanie, z którym spotykamy się nad wyraz często: Czy POChP jest wyleczalne? Niestety w tym przypadku odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością niewyleczalną, jednak można walczyć z jej przykrymi objawami. W praktyce oznacza to, że pacjent może podjąć leczenie objawowe, jednak choroba w dalszym ciągu będzie krążyć w jego organizmie. Jesteś zainteresowany? Koniecznie odwiedź stronę https://oddychajmy.pl/ – znajdziesz tam znacznie więcej informacji, które mogą wzbudzić Twoją ciekawość.

Najnowsze leki na POChP

Jak zostało wyżej wspomniane, POChP jest chorobą nieuleczalną, jednak można podjąć próbę walki z jej objawami. Od czego zatem zacząć? Przede wszystkim należy zmienić swoje złe nawyki. Jeśli palisz papierosy, w pierwszej kolejności powinieneś zająć się rzuceniem nałogu. Badania wskazują, że aż 90% spośród wszystkich osób cierpiących na POChP to nałogowi palacze. Kolejnym krokiem jest włączenie zdrowego odżywiania i podjęcie aktywności fizycznej. Na samym końcu listy znajduje się zapisanie się na rehabilitację, która powinna trwać minimum 6 miesięcy. Po jej zakończeniu jednak pacjent nie powinien rezygnować ze zdrowego trybu życia – to najpewniej poskutkuje powrotem do dawnych dolegliwości.

Co to jest POChP – Podsumowanie

POChP jest nieuleczalną, przewlekłą chorobą płuc, na którą cierpią miliony osób w perspektywie globalnej. Jeśli zatem odczuwasz objawy dolegliwości płucnych, powinieneś czym prędzej skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Wtedy to zostaniesz skierowany na spirometrię, która wskaże, w jakim stanie są Twoje płuca.