Dom

Przestrzeń w stylu skandynawskim – jak dobrać drzwi, panele i meble?

Ostatnie lata pokazują, że styl skandynawski podbił serca nie tylko projektantów, ale również inwestorów. Z jednej strony charakteryzuje się minimalizmem, wyrafinowaniem i elegancją, z drugiej zaś jest niezwykle domowy i bliski naturze. Przestrzeń w stylu skandynawskim nie jest skomplikowana, jednak często zadajemy sobie pytanie, jakie materiały wykończeniowe wybrać, jakie meble bądź drzwi pasują i czy panele dąb to na pewno dobry pomysł na skandynawską podłogę?

Biel i jasne tony – przewodnie barwy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski słynie przede wszystkim z jasnej kolorystyki, bieli, pasteli oraz bardzo prostych, niewymyślnych dodatków. Rewelacyjnym komponentem każdego wnętrza urządzonego na modłę skandynawską są bibeloty czy samodzielnie wykonane ozdoby z naturalnych materiałów, takich jak kamień, wełna, szkło czy wiklina.

W stylu skandynawskim z pewnością spotkamy się z jasną podłoga, która optycznie powiększa pomieszczenia i pozwala wybić się meblom w ciemniejszych odcieniach. Jasne panele np. z bielonego drewna, czy panele dąb fantastycznie kontrastują z naturalnymi dodatkami czy mroczniejszymi meblami, które, podobnie jak ozdoby, mogą być wykonane z naturalnych materiałów.

W stylu skandynawskim doskonale sprawdza się bielone drewno ułożone w jodełkę. Tego typu podłogi prezentują się bardzo elegancko i nawet po zmianach wystroju będą doskonale pasować.

Harmonia wnętrza – drzwi przeszklone i panele dąb

Jasna posadzka doskonale tworzy przytulny klimat. Panele dąb sprawiają, że wnętrze nabiera domowego charakteru. Osoby, które kochają styl skandynawski i nie boją się eksperymentować z nim, z pewnością postawią również na surowe, naturalne meble.

Ogromne znaczenie w pomieszczeniach w północnym stylu mają także drzwi. Najkorzystniejszym wyborem są skrzydła pozbawione ozdobników, bez przeszkleń, z subtelnym geometrycznym wzornictwem. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z przeszklonych drzwi. Wręcz przeciwnie – są one rewelacyjną alternatywą dla pełnych, niczym niewyróżniających się skrzydeł. Wystarczą tak naprawdę niewielkie przeszklenia, subtelne paski mlecznego szkła, by odrzwia prezentowały się znacznie lepiej, bardziej elegancko i efektownie.

Jakie meble pasują do wnętrz skandynawskich?

Wspaniałą przeciwwagą dla jasnych drzwi i podłóg są meble w ciemnych kolorach. Doskonale przełamują monochromatyczność pomieszczeń. W stylu skandynawskim królują drewniane komody, skórzane kanapy, drewniane żaluzje czy lniane zasłony. Istotnym elementem wystroju są dodatki, które świetnie podkreślają naturalny charakter wnętrza.

Mieszkania lub domy urządzanie w skandynawskim stylu zazwyczaj są niezwykle ciepłe, przytulne, ale jednocześnie jasne i eleganckie. Powściągliwość aranżacji oraz oszczędność dodatków to atut, który pozwala na szybkie zmiany, wprowadzające całkowicie inny klimat. Jasne parkiety, panele dąb i naturalne materiały to fantastyczny sposób na wykreowanie elastycznego, dającego nieograniczone możliwości wnętrza.