Edukacja

Zamawianie jedzenia po angielsku – przydatne zwroty

Przebywając za granicą, warto poznać dania i przekąski charakterystyczne dla danego regionu. Przydatne mogą okazać się angielskie zwroty oraz słówka, gdyż wiele restauracji udostępnia swoim klientom menu właśnie w tym języku. Umiejętności lingwistyczne ułatwią ponadto komunikację z personelem zatrudnionym w lokalu.

Zaproszenie

Przebywając za granicą, można poznać wiele interesujących osób. Chcąc zaprosić kolegę lub koleżankę na kolację, warto skorzystać z niżej wymienionych sformułowań:

 1. a) Are we doing lunch today? – Czy idziemy dzisiaj na lunch?
 2. b) Do you want to go out to eat? – Chcesz zjeść na mieście?
 3. c) Would you like to go to dinner with me? – Chciał(a)byś zjeść ze mną kolację?

Rezerwacja

W przypadku wielu lokali klient może wybrać dowolny stolik. Zdarza się jednak, że restauracje bazują na systemie rezerwacji. Warto wówczas wykorzystać zwroty:

 1. a) A table for… please – Poproszę stolik dla… osób.
 2. b) I’d like to book a table – Chciałbym zarezerwować stolik.
 3. c) I’ve got a reservation – Mam rezerwację.

Zamówienie

Chcąc zwrócić uwagę kelnera, warto wykorzystać prosty zwrot „excuse me”, oznaczający „przepraszam”. Składając zamówienie, można posłużyć się sformułowaniami:

 1. a) I’d like to order – Chciał(a)bym zamówić.
 2. b) Dla mnie… – For me…
 3. c) What do you recommend? – Co Pan poleca?
 4. d) What are the ingredients? – Jakie są składniki?
 5. e) How big is portion? – Jak duża jest porcja?
 6. f) Can we have another plate? – Czy możemy prosić o dodatkowy talerz?
 7. g) What does it taste like? – Jak to smakuje?

Indywidualne preferencje

Osoby, pragnące spersonalizować swoje danie lub stosujące specjalną dietę, mogą poprosić kelnera o uwzględnienie swoich próśb w zamówieniu. Warto wówczas skorzystać z poniższych sformułowań:

 1. a) I am vegetarian – Jestem wegetarianinem/wegetarianką.
 2. b) I can’t eat spicy foods – Nie mogę jeść pikantnych potraw.
 3. c) I am diabetic – Jestem cukrzykiem
 4. d) I don’t drink alcohol – Nie piję alkoholu.

Praktyka

Chcąc poznać angielskie zwroty przydatne w restauracji, można zdecydować się na zakup odpowiedniego podręcznika, słownika lub prostych fiszek. Alternatywne rozwiązanie stanowi skorzystanie z materiałów edukacyjnych dostępnych w sieci. Wiele stron internetowych wyposażonych jest bowiem w funkcję lektora, odczytującego zapisane zdania i zwroty. Opcja ta stanowi duże ułatwienie w przypadku osób, pragnących opanować prawidłową wymowę. Przed planowanym wyjazdem można również zapisać się na lekcje angielskiego online. Warto wówczas wybrać zajęcia z native speakerem. Rodowity użytkownik języka doskonale zna bowiem normatywne oraz nieoficjalne słownictwo. Bardzo często zdarza się bowiem, iż w niewielkich lokalach wykorzystywane są potocyzmy, które trudno odnaleźć w podręcznikach i tanich słownikach. Zajęcia Lincoln z native speakerem umożliwiają ponadto zaznajomienie się z restauracjami, które warto odwiedzić za granicą.

Angielski jest najpopularniejszym językiem, który ułatwia komunikację z mieszkańcami wielu krajów. Przed wyjazdem za granicę warto więc poznać obce słówka i konstrukcje zdaniowe, chcąc swobodnie poznawać kuchnię danego regionu.