Dom Edukacja

Bezpieczne wakacje – gdzie warto pojechać z dziećmi odpocząć

Wakacje – to słowo wywołuje uśmiech na twarzy każdego, nie tylko ucznia. Rodzice dzieci w wieku szkolnym muszą planować ten cudowny czas z dużym wyprzedzeniem. Wyjazd wakacyjny z całą rodziną powinien obfitować w najróżniejsze atrakcje. Ale musi być także bezpieczny. Zaplanowanie bezpiecznej wycieczki bywa coraz trudniejsze, ze względu na problemy klimatyczne, konflikty zbrojne, choroby i inne zagrożenia. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się odwiedziny w krajach położonych najbliżej Polski. Środek Europy ma przyjemny klimat i należy do najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi. W tym regionie bardzo popularną destynacją stają się ponownie Węgry – atrakcji mnóstwo, przystępna cena i nieduża odległość. To tylko kilka powodów, aby zdecydować się na wczasy na Węgrzech.

Jó reggelt! (czyli dzień dobry po węgiersku)

Jak widać, język węgierski znacznie różni się od polskiego. Mimo to, nasze narody wiele razy szły ramię w ramię i stąd wzięło się popularne przysłowie. Ta bliskość kulturowa jest odczuwana także podczas wczasów na Węgrzech – można poczuć się tam naprawdę swojsko.

Węgry atrakcji mają mnóstwo, a po za tym można być więcej niż pewnym, że urlop w miesiącach wakacyjnych będzie ciepły i słoneczny. Ten kraj cieszy się wysokimi temperaturami oraz niewielką sumą opadów w lecie (wyjątkiem są tereny wyżynne i górskie). Położenie geograficzne sprzyja podróżom, także w bardziej ekstremalnych warunkach. Węgry to świetne miejsce na camping pod namiotem czy wycieczkę camperem.

Dodatkowy atut to bliskie położenie. Samolot z Warszawy do Budapesztu leci niewiele ponad godzinę. Miłośnicy pociągów dojadą na miejsce w niecałe 17 godzin. Natomiast samochodem osobowym można dojechać do stolicy Węgier już w 9 godzin. Po drodze przejeżdżamy przez Czechy, Słowację i/lub Austrię. To daje dodatkowe możliwości na ciekawy postój i szybkie zwiedzanie.

Taniej niż u sąsiadów

Przystępne ceny – to obok bezpieczeństwa i ciekawych atrakcji bardzo ważny punkt w planie wakacji rodzinnych. Czteroosobowa rodzina, musi liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy, jeśli chce spędzić tygodniowy urlop w ośrodku wypoczynkowym nad polskim morzem. Także pod tym względem wczasy na Węgrzech wypadają zachęcająco.

Węgry nie przyjęły jeszcze Euro. Waluta węgierska, czyli forint (magyar forint), pozostaje w bardzo przyjemnym stosunku do polskiego złotego. Chociaż kurs forinta podlega zmianom. Ogólnie można przyjąć, że za 1000 forintów nie zapłacimy więcej niż 14 zł. Wnioski nasuwają się same.

Wczasy na Węgrzech będą tańsze niż u innych sąsiadów. Ceny w sklepach, publicznym transporcie, restauracjach są zbliżone do polskich. Podobnie jest z noclegami. Oczywiście stolica kraju, Budapeszt, rządzi się swoimi prawami i tutaj wszystkie przyjemności będą najdroższe.

Węgry – atrakcje obowiązkowe

Skoro już planujemy wakacje na Węgrzech, warto skorzystać z jak największej liczby atrakcji turystycznych. Do absolutnych hitów należą:

  • oczywiście Budapeszt – trudno o drugie tak piękne europejskie miasto, panorama nadbrzeży Dunaju nie ma sobie równych,
  • Hajdúszoboszló – kąpieliska termalne o wielu właściwościach zdrowotnych,
  • Tokaj – wyjątkowy kulturowo region, słynący z wina,
  • Jaskinie Krasu Aggtelek,
  • jezioro Balaton.
Jezioro Balaton na Węgrzech
Źródło: Pixabay.com

Waluta węgierska jest na tyle tania, że przemieszczanie się po całym kraju, nie powinno być kosztowne. Warto zabrać dzieci w kilka ciekawych miejsc, zanim osiądziemy nad brzegiem źródła termalnego z kolorowym napojem. Wakacje to relaks, ale także szansa na poznawanie nowych i ciekawych miejsc.

Bezpieczne wakacje

Wyjeżdżając za granicę, nawet do pobliskich Węgier, trzeba zadbać o bezpieczeństwo rodziny. Przy pakowaniu niezbędna jest lista rzeczy najpotrzebniejszych, w tym leków. Szczególną uwagę należy zwracać na alergików, zwłaszcza w restauracjach.

Aby móc z lekkim sercem powiedzieć dzień dobry po węgiersku, warto zadbać o ubezpieczenie. Jak w całej Unii, honorowana jest tutaj Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Korzystać mogą z niej wszyscy mieszkańcy Europy. Osoby, uprawnione do pobierania świadczeń w ramach NFZ mogą wyrobić ją bezpłatnie w każdym oddziale. Warto także dowiedzieć się jak zorganizować wakacje na Węgrzech, a informacje o tym znajdziemy na http://www.wegry.info.pl/wczasy-na-wegrzech-smialo-odkrywaj-to-co-nieznane.