Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Warto wspomnieć, że zakażenie układu moczowego nie powinno być tematem tabu. W poniższym artykule znajdują się informacje, z czego mogą wynikać problemy z nietrzymaniem moczu, jakie są przykładowe objawy oraz jak leczyć nietrzymanie moczu.
Czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
W wysiłkowym nietrzymaniu moczu problem polega na delikatnym wycieku z cewki moczowej podczas nagłego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej. Nietrzymanie moczu może wystąpić np. w trakcie kichania, czy kaszlu. Takie popuszczanie moczu jest częściej występujące u kobiet.
Problem – naglące nietrzymanie moczu
Głównymi przyczynami nietrzymania moczu pęcherza moczowego mogą być:
- prowadzenie niewłaściwego trybu życia,
- przebyte choroby,
- nietrzymanie moczu z przepełnienia,
- zabiegi w okolicach dróg moczowych i rodnych.
Schorzenie jakim jest nietrzymanie moczu ma kilka przyczyn. Jeżeli chodzi o kobiety to może wystąpić, gdy dochodzi do uszkodzenia mięśni dna miednicy mniejszej, mięśni Kegla oraz osłabione są mięśnie, które okalają cewkę moczową. Powodem może być również poród. Nietrzymanie moczu może dotknąć również Panie, które mają menopauzę, a gospodarka hormonalna bardzo się zmienia. U Panów nietrzymanie moczu jest związane przede wszystkim z przerostem gruczołu krokowego. Wystąpienie nietrzymania moczu może powodować również otyłość, częste zaparcia, jak również infekcje oraz przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego oraz choroba układu nerwowego.
Nietrzymanie moczu najczęściej powoduje pałeczka okrężnicy – Escherichia coli. W warunkach fizjologicznych drobnoustrój może występować w jelicie grubym. 10 procent przypadków infekcji spowodowane są przez patogeny np. enterobakterie, dwoinke rzeżączki, czy gronkowca. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia krwiopochodnego, najczęściej występującego jako wtórne zakażenie rozwijające się początkowo w innym układzie.
Objawy nietrzymania moczu – zakażenia układu moczowego
Przykładowe objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu układu moczowego to:
- dyzuria – ból w trakcie oddawania moczu,
- stranguria – nieprzyjemne uczucie pieczenia w cewce moczowej,
- pollakisuria – uczucie chroniczne parcia na pęcherz, a co za tym idzie częste wizyty w toalecie,
- bóle w okolicach podbrzusza,
- ciemnobrunatne zabarwienie moczu, albo występowanie krwi w moczu,
- gorączka – to częsty objaw zakażenia,
- nudności oraz wymioty – występuje głównie w trakcie infekcji nerek.
Co może pomóc w nietrzymaniu moczu?
Na nietrzymanie moczu świetnie sprawdzą się dedykowane do tego leki.
Przykładem jest incontinox. Lek jest pakowany po 60 sztuk. Produkowany jest przez szwajcarską firmę Valentis AG. Lek na leczenie nietrzymania moczu należy przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze poniżej 25 °C, w sposób niedostępny dla małych dzieci. Główne składniki leku to: ekstrakt z nasion dyni zwyczajnej, ekstrakt z ziela skrzypu zwyczajnego, ekstrakt z owoców żurawiny wieloowocowej, ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego, ekstrakt z liści mącznicy lekarskiej, ekstrakt z nasion kolendry siewnej, ekstrakt z nasion selera zwyczajnego, ekstrakt z nasion kminku zwyczajnego oraz witamina D.
Jeżeli chodzi o inne rady niekoniecznie leczenia farmakologicznego to pomóc w wyleczeniu dolegliwości mogą m.in. ćwiczenia mięśni kegla, w tym ćwiczenie mięśni dna miednicy. Ważne, aby wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną i korzystnie wpływać dzięki temu na ruchy jelit (perystaltykę), jak również zadbać od najmłodszych lat o higienę układu moczowego oraz właściwe, fizjologiczne wypróżnianie się. Przykładowo nie można tego robić w stresie, czy szybko. Warto ćwiczyć regularnie mięśnie dna miednicy,
Jakie znacie medykamenty na leczenie pęcherza moczowego w przypadku schorzenia jak nietrzymanie moczu?
Leave a Reply