Zdrowie

Psycholog online

Bardzo dynamiczny rozwój nowych technologii sprawił, że większość spraw można załatwić zdalnie. Bardzo dobrym pomysłem jest także korzystanie z pomocy psychologicznej online, ponieważ nie liczy się tutaj odległość od specjalisty i jego gabinetu, ani brak czasu. Wystarczy tylko komputer z dostępem do Internetu i godzina na rozmowę z psychologiem.

Dlaczego warto skorzystać z psychologa online?

Terapia oraz poradnictwo psychologiczne prowadzone w formie stacjonarnej i zdalnej różni tylko miejsce, w którym odbywa się konsultacja, natomiast efekty są takie same. Oznacza to, że osoby, które nie chcą lub nie mogą wybrać się do gabinetu psychologa, powinny zdecydować się na formę online. Warto zaznaczyć, że wyróżnia się dwie główne formy prowadzenia terapii zdalnie:

  • forma asynchroniczna, gdy odpowiedź specjalisty następuje po pewnym czasie, na przykład w formie e-maila,
  • forma synchroniczna, gdy psycholog i klient kontaktują się w czasie rzeczywistym, na przykład poprzez czat video.

Zdecydowanie polecana jest ta druga forma, ponieważ praktycznie w niczym nie różni się ona od stacjonarnej terapii. Zarówno klient, jak i psycholog, widzą swoje twarze, własne reakcje, a także słyszą ton głosu. Sytuacja, w której klient znajduje się w swoim domu i rozmawia przez prywatny komputer jest dla niego zwykle bardziej komfortowa, ponieważ nie wymaga znacznego wyjścia poza swoją strefę komfortu. Forma synchroniczna spotkań z psychologiem online wykorzystywana jest na przykład przez firmę PsychoCare, której ofertę można sprawdzić tutaj: http://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/

W jakich sytuacjach usługa terapii online to dobry pomysł?

Rozmowy z psychologiem online to świetne rozwiązanie w wielu życiowych sytuacjach. Wystarczy wspomnieć o osobach zamieszkujących małe miejscowości oraz wsie, ponieważ zwykle takie jednostki mają utrudnione możliwości spotkań stacjonarnych z psychologiem. Kolejną grupą są osoby przebywające za granicą lub będące w trakcie długiej podróży. Szczególnie ważna jest także pomoc online w stosunku do osób chorych i niepełnosprawnych oraz tych z lękami i fobiami społecznymi, czyli do wszystkich, którzy nie wychodzą z domu. Niektórzy mogą odczuwać także wstyd, związany z chodzeniem na psychoterapię, a rozmowy online będą dla nich świetnym rozwiązaniem. Należy także zaznaczyć, że spotkanie w formie zdalnej jest także dogodne, jeśli chodzi o czas, ponieważ klient może samodzielnie wybrać godzinę i termin spotkania.