Edukacja

Analizator biochemiczny – czym jest? Jak działa?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie skuteczne leczenie bez szczegółowej diagnostyki. Współczesna medycyna działa nie tylko w oparciu o wywiad z pacjentem czy ogólne badania, ale przede wszystkim skupia się na otrzymaniu szczegółowych wyników pochodzących np. z próbek krwi.

Czym jest analizator biochemiczny?

Nie ma w tym nic dziwnego – dokładnie przeanalizowane próbki są źródłem wielu informacji i mogą wskazać na występowanie problemów, które nie dają jeszcze odczuwanych dolegliwości. Z tego właśnie powodu laboratoria wyposażają się w nowoczesny sprzęt, który pozwala działać im nie tylko sprawniej, ale również dokładniej. Jednym z urządzeń, bez których trudno jest wyobrazić sobie ich pracę, jest analizator biochemiczny. Czym jest to urządzenie i jak działa? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Mówiąc o nowoczesnej diagnostyce, warto wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż człowiek może się mylić. Nawet najbardziej wprawne oko laboranta może nie wychwycić pewnych szczegółów, co wpłynąć może na błędną diagnostykę pacjenta, a co za tym idzie – również na jego zdrowie, a nawet życie. Co więcej, badania laboratoryjne przeprowadzane w tradycyjny sposób oznaczają dłuższy czas oczekiwania na wyniki, co w przypadku wielu chorób może oznaczać utrudniony i bardziej długotrwały proces leczenia.

Dlatego też analizator biochemiczny jest urządzeniem powszechnie wykorzystywanym. Czym jednak jest? Mówiąc najprościej, jest to urządzenie dokonujące szczegółowych i dokładnych pomiarów próbek krwi. Za jego pomocą możemy otrzymać informacje na temat krwinek czerwonych i białych jak również enzymów, elektrolitów, lipidów i innych składników osocza krwi.

Jak działa analizator biochemiczny?

Analizator biochemiczny jest urządzeniem, które w znaczącej większości przypadków opiera swoje działanie na systemie fotometrycznym. Co kryje się pod tym pojęciem? To proste. Analizator emituje związki światła pozwalające na określenie poszczególnych parametrów krwi analizując długość fal światła oraz dane na temat przepuszczania ich przez poszczególne substancje i związki chemiczne. Pozwala to otrzymać wiarygodny i rzetelny wynik.

Szeroki zakres funkcji nowoczesnych urządzeń

Warto wspomnieć również o tym, że w dzisiejszych czasach analizatory biochemiczne to urządzenia, które są w stanie maksymalnie usprawnić pracę laboratoriów. Posiadają bowiem szereg dodatkowych funkcji, które przydają się na co dzień. Wśród nich wymienić możemy między innymi zdalne, bezprzewodowe przesyłanie wyników, ich zapamiętywanie czy możliwość drukowania. Co więcej, w nowoczesnych analizatorach nie ma już konieczności odpowiedniego przygotowywania próbek (np. za pomocą odwirowywania niektórych składników krwi). Są to bowiem nowoczesne urządzenia, które samodzielnie radzą sobie z wykonaniem tego zadania dzięki wbudowanym wirówkom.

Podsumowując, analizator biochemiczny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę dzisiejszych laboratoriów diagnostycznych. Dzięki niemu praca laboratoriów jest znacznie bardziej zautomatyzowana a wyniki badań dokładniejsze i bardziej wiarygodne.