Zdrowie

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba?

Artykuł partnera.

Zdrowy i piękny uśmiech zależy od higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt stomatologicznych. Od dłuższego czasu odczuwasz ból zęba lub cierpisz na nadwrażliwość przy posiłkach? Obawiasz się, że wizyta u dentysty skończy się bolesnym leczeniem? Wyjaśniamy, czym jest leczenie kanałowe Warszawa oraz kiedy wymagane jest jego wykonanie.

Dlaczego wykonuje się leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, polega na oczyszczeniu kanału poprzez usunięcie zmienionej chorobowo miazgi oraz zabezpieczeniu i wypełnieniu go materiałem. Do zainfekowania miazgi dochodzi w wyniku zaniedbanej próchnicy, źle wykonanego leczenia dentystycznego lub uszkodzenia zęba. Częstymi objawami wskazującymi konieczność wykonania zabiegu endodontycznego jest nadwrażliwość na ciepłe lub zimne posiłki, zmiana koloru i ból zęba, a także obrzęk dziąseł. W przypadku wystąpienia jednego z objawów warto skonsultować się ze stomatologiem. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym mniej skomplikowane będzie późniejsze leczenie.

Leczenie kanałowe Warszawa – jak wygląda leczenie endodontyczne?

W przypadku, gdy lekarz stwierdzi konieczność wykonania leczenia kanałowego, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie chorego zęba. Zabieg rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego i usunięcia widocznej próchnicy. Następnie stomatolog wykonuje otwory w zębie, umożliwiające dotarcie do kanałów i dokładnie oczyszcza je z miazgi i drobnoustrojów oraz dezynfekuje. Na koniec lekarz osusza kanały, wypełnia je specjalnym materiałem i zabezpiecza zęba przed bakteriami. Jeżeli obawiasz się, jak zabieg przebiegnie w Twoim przypadku, umów leczenia kanałowe w Warszawie – placówka wykorzystuje specjalistyczny mikroskop oraz nowoczesne techniki i materiały, które poprawiają komfort i efektywność leczenia.

Wskazania do wykonania leczenia kanałowego zęba

Zabieg leczenia endodontycznego jest wskazany nie tylko w przypadku zapalenia miazgi zęba, ale również jej martwicy czy dużych zmian w obrębie korzenia zęba. Raz wykonane leczenie również nie zwalnia z konieczności ponownego przeprowadzenia zabiegu przy wystąpieniu wskazujących objawów. Leczenie endodontyczne jest jedynym wyjściem, jeżeli zależy nam na zachowaniu zęba. Unikanie zabiegu może skończyć się koniecznością usunięcia uzębienia i wstawieniem implantu.

Bezbolesne leczenie kanałowe – chirurgia stomatologiczna Warszawa Bemowo

Leczenie endodontyczne wiąże się ze stereotypem bólu – bolesnego zabiegu oraz bólu zęba po przeprowadzonym zabiegu. Obie teorie są mitami – dostępne środki znieczulające są bardzo skuteczne i sprawiają, że cała wizyta jest całkowicie bezbolesna. Sam ząb po przeprowadzonym zabiegu może przez chwilę boleć, co ma związek z przeprowadzoną ingerencją dentystyczną. Ząb może być wrażliwy na temperatury spożywanych posiłków, jednak objawy szybko ustępują. Chirurgia stomatologiczna Warszawa Bemowo jest przychodnią, w której wysoko wykwalifikowany personel zadba o bezstresową atmosferę. Wieloletni praktycy, bazując na zdobytej wiedzy i doświadczeniu, podchodzą do pacjenta indywidualnie, dobierając odpowiednie leczenie.